Dekarbonizacija motora

KOLIKO ČESTO TREBA DEKARBONIZOVATI MOTOR?

Dekarbonizacija motora, često nazvana „čišćenje motora od ugljenika“, uklanja čestice crnog ugljenika iznutra vašeg motora i idealno poboljšava performanse vašeg automobila.

Međutim, čišćenje motora od ugljenika često je nepoznato i mnogi smatraju da nije potrebno zbog tehnoloških napredaka u motorima i gorivu.

Dekarbonizacija motora podrazumeva čišćenje naslaga ugljenika i prljavštine iz motora, što se široko smatra esencijalnim delom održavanja automobila. Ipak, postoje različita mišljenja o tome koliko često treba vršiti dekarbonizaciju motora ili da li je uopšte potrebna za određene vozače.

Da biste otkrili prednosti čišćenja motora od ugljenika i koliko često treba dekarbonizovati motor, napisali smo ovaj jednostavan vodič o frekvenciji dekarbonizacije motora, počevši od jednostavne definicije:

ŠTA JE DEKARBONIZACIJA MOTORA?

Dekarbonizacija motora podrazumeva čišćenje motora iznutra radi eliminacije ostataka goriva i naslaga ugljenika kako bi se osiguralo njegovo efikasno funkcionisanje. Naslage ugljenika – crna prljavština od sagorevanja goriva – mogu oštetiti motor vašeg automobila, pa je važno redovno vršiti čišćenje motora kao deo procesa održavanja. Međutim, motori su složeni uređaji; potrebno je mnogo više od četke napora da se očiste dugotrajne naslage ugljenika iz bloka motora.

Takođe, želimo da vas uputimo da uslugu dekarbonizacije motora možete dobiti u servisu „DekarbonizacijaSrbija“. Njihovi stručnjaci pružaju visokokvalitetne usluge čišćenja motora od ugljenika kako bi vaš automobil radio efikasno i bez problema. Posetite DekarbonizacijaSrbija da saznate više o njihovim uslugama.

KAKO RADI DEKARBONIZACIJA MOTORA?

Dekarbonizacija motora, ili čišćenje motora od ugljenika, podrazumeva uklanjanje naslaga ugljenika i može se obaviti mehaničkim ili hemijskim metodama čišćenja. Mehaničko čišćenje je izuzetno temeljno kada se pravilno obavi, ali često je mnogo intenzivnije (i skuplje) od hemijskog procesa čišćenja.

Da biste razumeli proces čišćenja i odabrali najbolji tretman za svoj automobil, objasnili smo oba procesa u nastavku: 

MEHANIČKO:

  • Pri mehaničkom postupku, tehničar rastavlja motor da bi dobio pristup klipovima, komorama motora i izduvnom sklopu. Zatim pažljivo čisti naslage ugljenika, čineći ovo jednim od najtemeljnijih i fizički zahtevnih metoda čišćenja motora od ugljenika.

 

HEMIJSKO:

  • Suprotno tome, hemijski pristup ne zahteva rastavljanje, jer tehničari sipaju rastvor za čišćenje u motor, ponekad uz pomoć pritisnutog vazduha, kako bi očistili naslage ugljenika. Iako ovaj pristup manje verovatno uklanja veoma tvrdokorne naslage, jednostavniji je, brži i jeftiniji od mehaničkog pristupa, a neki servisi čak nude prenosive usluge čišćenja motora, pa možete imati čist motor kod kuće!

DA LI JE DEKARBONIZACIJA MOTORA NEOPHODNA?

Iako smo ostvarili veliki napredak u kvalitetu goriva i efikasnosti motora, svi automobili zahtevaju redovno održavanje da bi efikasno radili. Iako možete preći hiljade milja bez potrebe za čišćenjem motora od ugljenika, pre ili kasnije moraćete očistiti naslage ugljenika pre nego što začepe motor vašeg automobila.

Tokom vremena, u motoru će se akumulirati naslage ugljenika iz sagorevanja goriva, koje mogu ometati rad motora – potencijalno izazivajući kvar motora – ako se ne tretira, pa biste trebali redovno čistiti motor kao deo procesa održavanja. Ipak, nije moguće precizno odrediti koliko često treba dekarbonizovati motor, jer zavisi od tipa goriva koje koristite, stanja vašeg automobila i drugih varijabli.

Ako niste sigurni da li treba da obavite čišćenje motora od ugljenika, proverite broj pređenih kilometara (noviji automobili ne bi trebalo da imaju mnogo naslaga ugljenika) ili pitajte mehaničara.


PREDNOSTI DEKARBONIZACIJE MOTORA

Iako su ekstremni kvarovi motora izazvani naslagama ugljenika veoma retki, akumulacija ugljenika će tokom vremena ometati normalno funkcionisanje motora. Održavanjem motora čistim i bez naslaga ugljenika pomoći će poboljšanju performansi motora i efikasnosti goriva, a možda čak i dati više snage:


OBNOVA EFIKASNOSTI MOTORA

  • Dekarbonizacija motora trebala bi se rešiti svih naslaga ugljenika koje su uzrokovale slab rad motora i vratiti izgubljenu efikasnost motora. Iako neće dati vašem automobilu više snage nego što je imao originalno, pomoći će mu da se vrati u stanje blisko fabričkom.

POMAŽE PRI PROLASKU TEHNIČKOG PREGLEDA

Naslaga ugljenika može uzrokovati da vaš automobil ne prođe tehnički pregled povećavajući emisije ili ometajući rad motora, pa bi dekarbonizacija motora trebala biti deo vaše strategije održavanja. Ovo je posebno važno za starije automobile, jer su oni skloniji nakupljanju naslaga ugljenika do te mere da utiču na njihovu performansu.

ŠTITI OD DUGOROČNIH OŠTEĆENJA

  • Kao što smo već pomenuli, naslage ugljenika su korozivne i mogu uzrokovati dugoročna oštećenja vašeg motora ako se ne tretiraju. Stoga je najbolji način da zaštitite svoj motor dugoročno redovan tretman i održavanje, uključujući redovno čišćenje motora od ugljenika kako biste izbegli koroziju vašeg sistema izduva ili začepljenje motora.

POVEĆAVA EFIKASNOST GORIVA.

  • Dekarbonizacija motora može povećati efikasnost vašeg automobila uklanjanjem naslaga ugljenika koje mogu ometati normalno funkcionisanje. Međutim, čišćenje ugljenika ne može poboljšati efikasnost motora koji je već čist, ali bi trebalo da koristi svim motorima sa značajnim naslagama ugljenika.

ZAKLJUČAK

Čišćenje motora ili dekarbonizacija motora uklanja naslage ugljenika i može učiniti vaš automobil bezbednijim i efikasnijim u jednom relativno kratkom postupku. Ako je vaš automobil prešao više od 15.000 km, tada biste sigurno mogli imati koristi od dekarbonizacije motora, pa zašto ne potražiti servise u svojoj blizini koji pružaju ovu uslugu?

Iako je nakupljanje naslaga ugljenika neizbežan deo vožnje automobila, ne morate dozvoliti da utiče na vas kada postoji mnogo jednostavnih i pristupačnih usluga čišćenja motora od ugljenika. Kontaktirajte DekarbonizacijaSrbija za stručnu podršku i usluge održavanja.